Rehabilitacja społeczna osób niepełnosprawnych
Informacje na temat możliwości otrzymania dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach zadań z zakresu rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych realizowanych przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zwoleniu
PCPR w Zwoleniu realizuje zadania z zakresu rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych wynikające z następujących przepisów:
- Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych,
- Rozporządzenia z dnia 25 czerwca 2002 r. Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,
- Rozporządzenia z dnia 15 listopada 2007 r. Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie turnusów rehabilitacyjnych,
- Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie szczegółowych zasad tworzenia, działalności i finansowania Warsztatów Terapii Zajęciowej.
Rehabilitacja społeczna to zespół działań mających na celu umożliwienie osobie z niepełnosprawnością uczestniczenie w życiu rodzinnym, społecznym i zawodowym, na poziomie maksymalnie zbliżonym do innych osób. Ponadto jest to proces przywracania osobie z niepełnosprawnością zdolności do samodzielnego funkcjonowania i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym.
Podstawą ubiegania się o dofinansowanie z środków PFRON jest pobranie i złożenie wniosku:
- w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, ul. Wojska Polskiego 78, 26-700 Zwoleń
lub
- poprzez System Obsługi Wsparcia – SOW
(https://portal-sow.pfron.org.pl/opencms/export/sites/pfron-sow/sow/)
KRYTERIA – uchwała Zarządu Powiatu
PCPR w Zwoleniu w ramach rehabilitacji społecznej realizuje następujące zadania:
I. Dofinansowanie uczestnictwa osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w turnusach rehabilitacyjnych;
Turnusy rehabilitacyjne - to zorganizowana forma aktywnej rehabilitacji połączonej z elementami wypoczynku, której celem jest ogólna poprawa psychofizycznej sprawności oraz rozwijanie umiejętności społecznych uczestników, między innymi przez nawiązywanie i rozwijanie kontaktów społecznych, realizację i rozwijanie zainteresowań, a także przez udział w innych zajęciach przewidzianych programem turnusu.
O dofinansowanie uczestnictwa osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w turnusach rehabilitacyjnych ubiegać się może każda osoba, zamieszkująca na terenie powiatu zwoleńskiego, legitymująca się aktualnym orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności (lub równoważnym), aktualnym orzeczeniem o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy lub aktualnym orzeczeniem o niepełnosprawności wydanym przed ukończeniem 16 roku życia.
Wnioski o dofinansowanie będą rozpatrywane w terminie 30 dni od dnia podjęcia przez Radę Powiatu w Zwoleniu uchwały w sprawie określenia zadań i wysokości środków PFRON przeznaczonych na realizację zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudniania osób niepełnosprawnych w Powiecie Zwoleńskim w 2025 roku, lecz nie później niż do dnia 30.04.2025 r.
Wnioski rozpatrywane będą zgodnie z zapisami § 5 rozporządzenia w sprawie turnusów rehabilitacyjnych według kolejności wynikającej z daty wpływu do PCPR.
W przypadku znacznego niedoboru środków Funduszu może zostać przyjęta zasada przyznawania dofinansowania tej samej dorosłej osobie niepełnosprawnej raz na dwa lata (z wyłączeniem osób do 24 lat uczących się i niepracujących bez względu na stopień niepełnosprawności).
W przypadku kiedy przeciętny miesięczny dochód w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych, podzielony przez liczbę osób we wspólnym gospodarstwie domowym, obliczony za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku, przekracza kwotę:
• 50 % przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym,
• 65 % przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej,
kwotę dofinansowania pomniejsza się o kwotę, o którą dochód został przekroczony.
Dofinansowaniu nie podlegają koszty poniesione przed przyznaniem dofinansowania.
II. Dofinansowanie sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych;
W roku 2025 zadanie nie będzie realizowane oraz nie będzie prowadzony nabór wniosków na to zadanie.
III. Dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze przyznawane osobom niepełnosprawnym na podstawie odrębnych przepisów;
*Sprzęt rehabilitacyjny - to sprzęt zalecony przez lekarza niezbędny do rehabilitacji w warunkach domowych, który nie jest objęty ubezpieczeniem zdrowotnym. Sprzęt rehabilitacyjny traktowany jest w przepisach odmiennie niż wyroby medyczne.
1) Dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny może otrzymać osoba niepełnosprawna, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, jeżeli:
- jej przeciętny miesięczny dochód, w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych podzielony przez liczbę osób we wspólnym gospodarstwie domowym, obliczony za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku, nie przekracza kwoty:
- 50% przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym,
- 65% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej; - zachodzi potrzeba prowadzenia rehabilitacji w warunkach domowych przy użyciu tego sprzętu.
Dofinansowaniu nie podlegają koszty poniesione przed podpisaniem umowy o dofinansowanie.
2) Dofinansowanie do zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny może otrzymać osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, osoba prawna i jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, jeżeli prowadzi działalność związaną z rehabilitacją osób niepełnosprawnych przez okres co najmniej 2 lat przed datą złożenia wniosku, nie ma zaległości wobec PFRON lub nie była w ciągu trzech lat stroną umowy o dofinansowanie ze środków Funduszu rozwiązanej z przyczyn leżących po jej stronie oraz udokumentuje posiadanie środków własnych lub pozyskanych z innych źródeł na sfinansowanie przedsięwzięcia w wysokości nieobjętej dofinansowaniem ze środków PFRON.
Wysokość dofinansowania nie może przekroczyć 80% kosztów przedsięwzięcia. W przypadku niedoboru środków PCPR w Zwoleniu, może przyznać dofinansowanie mniejsze niż 80%.
W roku 2025 nie będzie prowadzony nabór wniosków na to zadanie.
Dofinansowaniu nie podlegają koszty poniesione przed podpisaniem umowy o dofinansowanie.
*Zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze przyznawane na podstawie odrębnych przepisów - ma na celu łagodzenie skutków niepełnosprawności poprzez refundację zakupu, np.: pieluchomajtek, protez, aparatów słuchowych itp. Przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze ujęte są w katalogu, który jest załącznikiem do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2017 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Przedstawiono tu limity finansowania każdego przedmiotu w ramach ubezpieczenia pokrywane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) oraz wysokość udziału własnego wnioskodawcy w kosztach zakupu.
O dofinansowanie do zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze przyznawane osobom niepełnosprawnym na podstawie odrębnych przepisów mogą się ubiegać osoby niepełnosprawne jeżeli ich dochód nie przekracza kryterium dochodowego.
Osoba niepełnosprawna może ubiegać się o dofinansowanie do zakupu lub naprawy:
- przedmiotów ortopedycznych (np. obuwie ortopedyczne, wózki inwalidzkie, foteliki dla dzieci, urządzenia pionizujące itp.);
- środków pomocniczych (np. protez oka, aparatów słuchowych itp.).
Warunkiem uzyskania dofinansowania ze środków PFRON jest posiadanie przyznanego dofinansowania z Narodowego Funduszu Zdrowia, na podstawie złożonego zlecenia do lekarza opiekującego się osobą niepełnosprawną.
Przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze zakupione w 2024 roku i w latach wcześniejszych nie będą dofinansowywane w 2025 roku.
IV. Dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych, w związku z indywidualnymi potrzebami osób niepełnosprawnych;
1) Likwidacja barier architektonicznych, w związku z indywidualnymi potrzebami osób niepełnosprawnych - wszelkie utrudnienia występujące w budynku i w jego najbliższej okolicy, które ze względu na rozwiązania techniczne, konstrukcyjne lub warunki użytkowania uniemożliwiają lub utrudniają swobodę ruchu osobom niepełnosprawnym.
O dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych, w związku z indywidualnymi potrzebami osób niepełnosprawnych mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne, które mają trudności w poruszaniu się.
Przedmiotem dofinansowania może być zakup urządzeń umożliwiających pokonywanie barier architektonicznych oraz wykonanie robót budowlanych i prac, ułatwiających osobie niepełnosprawnej wykonywanie podstawowych codziennych czynności o szerszym zakresie (np. adaptacja łazienki i toalety, likwidacja progów w mieszkaniu, zakup podnośników, schodołazów, budowa podjazdów, montaż wind, zakup urządzeń i materiałów budowlanych itp.).
W 2025 roku ustala się dwa terminy składania wniosków na dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych:
1) I termin – do 15 maja 2025 roku;
2) II termin – do 15 lipca 2025 roku.
W wyjątkowo uzasadnionych przypadkach, pod warunkiem posiadania środków finansowych, możliwe będzie dofinansowanie wniosków złożonych po 15 lipca 2025 roku, jeśli ich realizacja zostanie ukończona w bieżącym roku.
Dofinansowaniu nie podlegają koszty poniesione przed podpisaniem umowy o dofinansowanie.
2) Likwidacja barier technicznych, w związku z indywidualnymi potrzebami osób niepełnosprawnych - przeszkody wynikające z braku zastosowania lub niedostosowania, odpowiednich do rodzaju niepełnosprawności, przedmiotów lub urządzeń; likwidacja tej bariery powinna spowodować sprawniejsze działanie osoby niepełnosprawnej w społeczeństwie i umożliwić wydajniejsze jej funkcjonowanie.
O dofinansowanie likwidacji barier technicznych mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne jeżeli jest to uzasadnione ich potrzebami wynikającymi z rodzaju niepełnosprawności oraz nie uzyskały dofinansowania na ten cel w ciągu 3 lat przed złożeniem wniosku.
Przedmiotem dofinansowania w zakresie likwidacji barier technicznych może być zakup urządzeń wraz z montażem ułatwiającym osobie niepełnosprawnej podstawowe, codzienne czynności lub kontakty z otoczeniem.
Dofinansowaniu nie podlegają koszty poniesione przed podpisaniem umowy o dofinansowanie.
3) Likwidacja barier w komunikowaniu się, w związku z indywidualnymi potrzebami osób niepełnosprawnych - ograniczenia uniemożliwiające lub utrudniające osobie niepełnosprawnej swobodne porozumiewanie się lub przekazywanie informacji.
O dofinansowanie likwidacji barier w komunikowaniu się mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne jeżeli jest to uzasadnione ich potrzebami wynikającymi z rodzaju niepełnosprawności oraz nie uzyskały dofinansowania na ten cel w ciągu 3 lat przed złożeniem wniosku.
Dofinansowaniu nie podlegają koszty poniesione przed podpisaniem umowy o dofinansowanie.
V. Dofinansowanie usług tłumacza języka migowego lub tłumacza-przewodnika.
O dofinansowanie zakupu usług tłumacza języka migowego lub tłumacza–przewodnika na terenie Polski mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne, jeżeli jest to uzasadnione ich potrzebami wynikającymi z rodzaju niepełnosprawności.
Maksymalna ilość godzin dofinansowania dla jednej osoby niepełnosprawnej w danym roku kalendarzowym nie może przekroczyć 20 godzin usług tłumacza.
Usługi tłumacza języka migowego lub tłumacza-przewodnika dofinansowane ze środków PFRON musi wykonywać osoba, która jest tłumaczem wpisanym w rejestrze Wojewody.
Dofinansowaniu nie podlega świadczenie usług przez tłumacza w organach administracji publicznej (przez organ administracji publicznej rozumie się ministrów, centralne organy administracji rządowej, wojewodów, działające w nich lub we własnym imieniu inne terenowe organy administracji rządowej zespolonej i niezespolonej, organy jednostek samorządu terytorialnego) oraz w innych jednostkach, które na mocy przepisów są zobowiązane do zapewnienia dostępu do ww. usług lub otrzymują dotację/subwencję, z której mogą być finansowane w/w usługi.
Dofinansowaniu nie podlegają koszty poniesione przed podpisaniem umowy o dofinansowanie.
VI. Dofinansowanie kosztów tworzenia i działania warsztatów terapii zajęciowej.
Warsztat jest wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo placówką stwarzającą osobom niepełnosprawnym niezdolnym do podjęcia pracy możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej w zakresie pozyskiwania lub przywracania umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia. Warsztaty są prowadzone przez stowarzyszenia, fundacje lub inne podmioty. Koszty utworzenia, działalności i wynikające ze zwiększenia liczby uczestników warsztatu są współfinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ( 90%) oraz ze środków Powiatu Zwoleńskiego (10 %).
Na terenie Powiatu Zwoleńskiego funkcjonuje Warsztat Terapii Zajęciowej prowadzony przez Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Rodzinie i Poszkodowanym w Wypadkach Komunikacyjnych w Zwoleniu, w zajęciach którego uczestniczy 50 osób niepełnosprawnych.
Wilczowola 12
26-720 Policzna
tel. (0-48) 677-63-59
https://www.facebook.com/WTZwilczowola
Jednostka zamierzająca utworzyć warsztat składa do właściwego, ze względu na siedzibę warsztatu, powiatowego centrum pomocy rodzinie wniosek o dofinansowanie kosztów utworzenia i działalności warsztatu ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Do wniosku należy dołączyć projekt z godny z § 3. ust. 1 Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie szczegółowych zasad tworzenia, działalności i finansowania Warsztatów Terapii Zajęciowej.
email: akmiecik@finn.pl tel.:(42) 684 98 91 fax: (42) 684 98 92 , w dniu: 03‑08‑2007 14:04:00
Lp. | Rodzaj zmiany | Data aktualizacji | Wytworzono przez | Wprowadzono przez | Akcje |
---|